تبلیغات
کفسابی انجمن حمایت از حقوق مردان - هدیه منحوس فمینیست های چادری و ماهواره ها به جونان ایرانی

فمینیسم

واقعیت امروز جامعه ما این است که بسیاری از دختران مجرد، از نظر تحصیلات و حتی جایگاه شغلی و اجتماعی یک سر و گردن بالاتر از پسران مجرد قرار دارند و رفته‌رفته بر این برتری افزوده می‌شود. این تعاریف و ویژگی‌ها البته مربوط به موقعیت اجتماعی دختران است و اگر وارد زندگی خصوصی و شخصی آنها بشویم، خواهیم دید تا حدی از وضعیت موجود گلایه‌مند هستند و این گلایه در برخی از آنها پررنگ‌تر و بیشتر است.


به گزارش وطن امروز،دختران مجرد و پسران مجرد؛ هر دو در صفت و عنوان «مجرد» مشترک هستند اما دلیل مجرد ماندن‌شان از زمین تا آسمان تفاوت دارد. اولی‌ها معمولا از خواستگار استقبال می‌کنند و دومی‌ها تقریبا از خواستگاری فراری هستند. بسیاری از آنها می‌گویند حاضرند با هر شرایطی کنار بیایند اما اینها نمی‌توانند چنین چیزی را باور کنند! اولی‌ها به جایی رسیده‌اند که دیگر عنوان «جنس دوم» را همراه ندارند اما دومی‌ها احساس می‌کنند این دو شماره نمی‌توانند به این سادگی‌ها کنار یکدیگر قرار گیرند.

در سال‌های اخیر دخترها توانسته‌اند به مدارج بالای علمی دست یابند و پسرها را با قدرت هرچه تمام‌تر پشت سر بگذارند. آمار قبولی دختران در کنکور مقطع کارشناسی، در برخی سال‌ها بسیار بیشتر از پسران بود و این برتری همچنان مشهود است؛ تا جایی که صندلی‌های بسیاری در کلاس‌های دانشگاه به دختران اختصاص دارد و در این کلاس‌ها پسران در اقلیت هستند.

یک طرف ازدواج نیست!

واقعیت امروز جامعه ما این است که بسیاری از دختران مجرد، از نظر تحصیلات و حتی جایگاه شغلی و اجتماعی یک سر و گردن بالاتر از پسران مجرد قرار دارند و رفته‌رفته بر این برتری افزوده می‌شود. این تعاریف و ویژگی‌ها البته مربوط به موقعیت اجتماعی دختران است و اگر وارد زندگی خصوصی و شخصی آنها بشویم، خواهیم دید تا حدی از وضعیت موجود گلایه‌مند هستند و این گلایه در برخی از آنها پررنگ‌تر و بیشتر است.

امروز بسیاری از دختران در آرزوی تشکیل زندگی و همسرداری و فرزندپروری هستند اما آنچه می‌تواند به این آرزو جامه عمل بپوشاند، اراده‌ای است که باید در نیمی از افراد جامعه مجردان (یعنی پسران) به وجود ‌آید. بسیاری از پسرها اما نه تحصیلات بالا در حد دختران دارند و نه از موقعیت شغلی مناسبی برخوردار هستند؛ چراکه بازار کار و موقعیت‌های شغلی که قبلا در اختیار پسران بود، به مرور از دست آنها خارج و به دختران واگذار شد.

اما آیا می‌توان به پیشرفت دختران خرده گرفت؟ مگر جز این است که دختران به دنبال رسیدن به حقوق خود و برابری با پسران هستند؟ آیا گذر سریع از بافت سنتی و البته ملی و بومی جامعه ایران و شبیه شدن به سبک زندگی مدرن و پست‌مدرن (که در جامعه اروپایی در جریان است) ایراد دارد؟!

ماهواره و راه‌های اشتباه

معضل مجرد ماندن جوانان از زمانی آغاز شد که عده‌ای بدون توجه به بافت فرهنگی ایران، شعارهای گسترده و فراگیر درباره حقوق دختران و زنان مطرح کردند و تلاش آنها این بود که موقعیت‌های شغلی و تحصیلی هرچه سریع‌تر در اختیار خانم‌ها قرار گیرد.

این خواسته‌ها به مدد همراهی شبکه‌های ماهواره‌ای که اتاق فکر آنها در کشورهای غربی و آمریکایی است، یکی پس از دیگری فراهم شد و کار به جایی رسید که آمار دانشجویان دختر در بسیاری از کلاس‌های دانشگاهی از پسران بیشتر شد.

با این حال، وقتی مسؤولان وزارت علوم و سیاستگذاران حوزه آموزش قصد داشتند این روند را متعادل کنند و به پسران نیز میدان بدهند، با مخالفت و اعتراض گسترده شبکه‌های ماهواره‌ای مواجه شدند و این اتهام به آنها وارد شد که حقوق زنان را نادیده می‌گیرند! بنابراین دختران همچنان پله‌های ترقی را در جاده و مسیری طی کردند که در آن خبری از جنس مخالف نبود. اگر در گذشته بنیان بسیاری از ازدواج‌ها در دانشگاه شکل می‌گرفت اما امروز دیگر این امکان فراهم نیست، چراکه یکی از طرف‌های ازدواج از صحنه خارج شده و گوی و میدان فقط در دست یک طرف است! در این میان، دختران هرچند با نگاه برابری جنسیتی پا به میدان گذاشته‌اند و نادیده گرفتن بافت سنتی جامعه ایرانی یک اصل و ضرورت مهم برای آنهاست، اما وقتی سخن از ازدواج می‌شود، دختران تحصیلکرده حاضر به ازدواج با پسری که تحصیلات عالی ندارد نیستند.

اینجاست که خانم‌ها با یک تضاد مواجه می‌شوند؛ یعنی در زندگی اجتماعی قائل به برتری بر جنس مخالف و پیشی گرفتن از او هستند اما وقتی پای معیارهای ازدواج به میان می‌آید ناخواسته و ناخودآگاه دوست دارند مرد زندگی‌شان یک سر و گردن بالاتر از دیگران و خودشان باشد! در چنین شرایطی فقط تعداد بسیار اندک و معدودی از دختران هستند که می‌توانند به این آرزوی باورنکردنی خود برسند و مابقی دختران در طول زندگی مجردی خود یا به دنبال یافتن یک مقصر در خانواده و اجتماع برای مجرد ماندن خود می‌گردند یا با امیدواری و تلاش به راه خود برای یافتن شریک زندگی مناسب و جلب نظر یک پسر موفق و ایده‌آل ادامه می‌دهند؛ امیدی که هرچند بسیار پسندیده و لازمه لحظات زندگی است اما با واقعیت‌ها و شرایط موجود در جامعه بویژه جامعه پسران فاصله دارد؛ فاصله‌ای که حاصل اعتماد جوانان به شبکه‌های ماهواره‌ای غرب است.

دوستی‌هایی که به ازدواج نمی‌رسد

تبلیغ گسترده دوستی با جنس مخالف در دوران مجردی توسط شبکه‌های ماهواره‌ای، موضوع دیگری است که با فرهنگ و بافت فرهنگی و اعتقادی ایرانی‌ها همخوانی نداشته و ندارد. این تبلیغات آنچنان در ۲ دهه گذشته شدت گرفت که دوستی با جنس مخالف در دوران مجردی را به یک نیاز اساسی در برخی دختران و پسران تبدیل کرد؛ موضوعی که جایی در باورهای خانواده‌های ایرانی نداشت و هنوز هم ندارد. تبلیغ این دوستی‌ها آنقدر بود که پسران را از احساس نیاز به ازدواج رها کرد و حتی در موارد زیادی شاهد سوءاستفاده پسران از این نوع دوستی‌ها بوده‌ و هستیم. به همین خاطر است که بسیاری از دوستی‌های دختران و پسران به ازدواج نمی‌رسد؛ یعنی یا خانواده‌ها با چنین ازدواجی موافق نیستند و آن را با فرهنگ ایرانی ناهمگون و غریبه می‌دانند یا اینکه پسران با توجه به نگاه فرهنگی غالب بر جامعه، در نهایت نمی‌توانند با ازدواجی که بنیان آن بر دوستی است کنار بیایند. نمی‌خواهیم بگوییم دختران در این شرایط مقصر هستند؛ بلکه علت و ریشه اصلی این معضلات را باید در شبیخون فرهنگی جست‌وجو کرد که آرام‌آرام با تحمیل خود به افکار جوانان، آنها را به بن‌بست‌هایی کشانده که خروج از آنها نیازمند پرداخت هزینه از سوی همین جوانان است!

پسرهای پایین‌تر از خودم را درک نمی‌کنم

مرضیه دختر مجرد ۳۴ ساله است و مدرک کارشناسی در رشته شیمی دارد. او می‌گوید: «مدرک لیسانس را زمانی گرفتم که هنوز تحصیلات تا این حد فراگیر نشده بود. به سختی درس خواندم و به سختی در کنکور قبول شدم. ۴ سال را با بهترین و سختگیرترین استادها گذراندم و بلافاصله جذب بازار کار شدم».

مرضیه ادامه می‌دهد: «در زندگی چیزی کم ندارم، پول هست، کار هست، موقعیت اجتماعی هست اما مجرد بودنم واقعا آزارم می‌دهد. در کمتر جمع فامیلی یا دوستانه هست که کنایه‌ای به خاطر مجرد بودنم نشنوم! اگر حرف فامیل نبود، مشکلی با مجردی نداشتم».

وی می‌افزاید: «دخترهایی که در فامیل ما درس نخوانده‌اند و بی‌خیال دانشگاه شده‌اند، خواستگارهای بیشتری از من دارند و دست‌شان برای انتخاب باز است. اما خواستگارهای من کم هستند و ضمنا من نمی‌توانم به سادگی به آنها جواب مثبت بدهم. چون وقتی درس می‌خوانی و مدرک دانشگاهی می‌گیری، واقعا نمی‌توانی حرف‌ها و خواسته‌های یک پسر دیپلمه را درک کنی».

مرضیه این سوال را از خودش طرح می‌کند که «ادامه تحصیل بهتر بود یا ازدواج؟!» او می‌گوید: «من در ۳۴ سالگی نمی‌توانم پاسخی برای سوال خودم بیابم و از تصمیمی که ۱۰ سال قبل گرفتم دفاع کنم». او در پاسخ به این سوال که نقش شبکه‌های ماهواره در ایجاد وضعیت کنونی چه بوده است، اظهار می‌دارد: «متاسفانه خودم مشتری برخی از این شبکه‌ها بودم و ناخودآگاه از برخی دیالوگ‌ها و نقش‌های ارائه‌شده در محصولات آنها تقلید می‌کردم. مجرد ماندن، موضوعی است که مدام از سوی این شبکه‌ها به عنوان ارزش معرفی می‌شود و حال که جوانی‌ام را پشت سر گذاشته‌ام و وارد دوران میانسالی شده‌ام، می‌فهمم که آدرس ماهواره اشتباه بود!»

خانم دکتر با من ازدواج نمی‌کند!

میثم پسر مجرد ۳۶ ساله است. او به‌تازگی مدرک دکترای خود را گرفته و جایگاه شغلی بسیار خوبی دارد. میثم درباره علت مجرد ماندنش تا امروز می‌گوید: «وقتی دانشجوی مقطع کارشناسی بودم ۲ بار به خواستگاری رفتم و از هر ۲ جواب منفی گرفتم. یکی از آنها به ‌موقعیت مالی من ایراد گرفت و دیگری که مدرک کارشناسی ارشد داشت گفت نمی‌تواند با من ازدواج کند».

او می‌افزاید: «حالا اما شرایط تفاوت کرده است. من که روزگاری به فکر ازدواج بودم حالا سختگیرتر شده‌ام. هم پول دارم و هم مدرک تحصیلی و هم شغل خوب؛ اما از ازدواج می‌ترسم. چند وقت پیش از یک خانم که مثل خودم مدرک دکترا دارد خواستگاری کردم اما بعد از چند جلسه صحبت، متوجه شدم آن خانم به خاطر موقعیت شغلی بهتری که دارد حاضر به ازدواج با من نیست».

میثم می‌گوید: «من هم دیگر نمی‌توانم و نمی‌خواهم با دختری که مدرک لیسانس دارد ازدواج کنم چون احساس می‌کنم نمی‌توانیم حرف‌های همدیگر را بفهمیم. ادامه تحصیل برای من خیلی خوب بود و موقعیت اجتماعی خوبی برایم ایجاد کرد اما از سوی دیگر کاستی‌هایی را به همراه داشت که الان به این سادگی نمی‌توان آنها را به دست آورد».

قربانی شعارهای پوچ شدیم

احمد جوان مجرد ۳۵ ساله است. به قول خودش دیگر با این سر بی‌مو نمی‌تواند نظر مثبت دخترها را جلب کند! او به بیان دردها و مشغله‌های ذهنی پسرهای متولد دهه ۶۰ می‌پردازد: «همیشه تصور می‌کردم خیلی زود ازدواج می‌کنم و برای انتخاب همسر مشکلی ندارم. فقط یک چیز را پیش‌بینی نمی‌کردم که آن هم تغییر ناگهانی سبک زندگی بود. این تغییر تمام برنامه‌ها و افکار مرا نابود کرد. انتظارم این بود که دخترهای متولد دهه ۶۰ از این تغییرات تاثیر نپذیرند تا ما پسرها بتوانیم انتخاب خوبی مطابق با ایده‌آل‌هایی که با آنها بزرگ شده‌ایم، داشته باشیم».

احمد ادامه می‌دهد: «اما این موج تغییر که توسط شبکه‌های ماهواره‌ای ایجاد شده بود، بیشتر پسرها و دخترهای دهه ۶۰ را هم با خود برد؛ بویژه دخترها را؛ ما هم در یک خانواده سنتی با آداب و عقاید خاص بزرگ شده بودیم و مادرم می‌گفت سبک زندگی دخترهای امروزی با ما جور نیست. راهی دانشگاه شدم و آنجا در کنار درس خواندن نیم‌نگاهی هم به ازدواج داشتم تا شاید بتوانم دختری مطابق با فرهنگ خانواده خودم پیدا کنم. اما راستش را بخواهید خیلی سخت بود، چراکه دخترها و پسرها به بهانه‌های مختلف و به خاطر چیزهایی که تازه مد شده بود، با هم ارتباط عاطفی برقرار می‌کردند و در مسیرهایی قرار داشتند که مطابق پسند و میل من و خانواده‌ام نبود».

او اینچنین به صحبت‌های خود پایان می‌دهد: «مشکل نسل من این است که نتوانست «خودش باشد و خودش باقی بماند». نسل من مدام با تبلیغات این‌طرف و آن‌طرف رنگ عوض کرد. برخی از افراد هم‌سن و سال من قربانی حرف‌ها و شعارهایی شدند که از آنسوی آب‌ها می‌آمد و توخالی و پوچ بود».


نظرات()   
   
maglia Ajax Poco Prezzo
دوشنبه 11 شهریور 1398 05:25
I'm very pleased to find this great site. I need to to thank
you for ones time due to this fantastic read!!
I definitely savored every little bit of it and i also have you saved as a favorite to see new information on your
site. maglia Ajax Poco Prezzo
quest bars cheap
شنبه 2 شهریور 1398 10:30
Can I simply say what a comfort to find somebody who truly
understands what they are discussing on the net.
You certainly realize how to bring an issue to light and
make it important. A lot more people should check this out and understand this side of
your story. I can't believe you aren't more popular because you certainly have the gift.
descargar facebook
سه شنبه 29 مرداد 1398 05:01
I'm very happy to uncover this great site. I want to to thank you for ones time just for
this fantastic read!! I definitely really liked every part of it and I have you saved
as a favorite to look at new things in your site.
natalielise
پنجشنبه 3 مرداد 1398 01:31
Nice post. I learn something new and challenging on websites I stumbleupon everyday.

It will always be helpful to read articles from other authors and practice something from their web sites.
plenty of fish natalielise
Darlene
سه شنبه 1 مرداد 1398 15:42
Appreciation to my father who stated to me on the topic of this blog,
this weblog is truly amazing.
how to get help in windows 10
شنبه 29 تیر 1398 10:53
Helpful info. Lucky me I discovered your site by accident, and I
am shocked why this accident didn't happened in advance!
I bookmarked it.
Jocelyn
جمعه 28 تیر 1398 01:20
If you would like to improve your familiarity simply keep
visiting this web page and be updated with the most recent gossip posted here.
how to get help in windows 10
پنجشنبه 27 تیر 1398 04:39
Very good post. I will be facing many of these issues as well..
ig
شنبه 8 تیر 1398 01:31
I read this post fully about the comparison of newest
and earlier technologies, it's amazing article.
Charolette
دوشنبه 3 تیر 1398 19:51
Havging read this I bekieved it was rather informative.
I appreciate you taking the tkme and energy to put this content together.
I once again find myself personally spending a lot of time both
reading and posting comments. But so what, it was still worth it!
Kerrie
چهارشنبه 22 خرداد 1398 14:13
I believe that is one of the so much significant info
for me. And i am happy studying your article.
But should statement on some general things, The site style iss great,
the articles is truly excellent : D. Excellent task, cheers
playstation 4 best games ever made 2019
چهارشنبه 22 خرداد 1398 11:00
I don't even know the way I stopped up here, however I believed
this publish was once good. I do not recognize who you are but definitely you are going to a famous blogger for those
who aren't already. Cheers!
Cyril
سه شنبه 21 خرداد 1398 17:33
Hello, i read your blog occasionally and i own a similar one and i waas just curious if you gett a lot of
spam remarks? If so how do you prevent it, any plugin or anything
you can recommend? I get so much lately it's driving me mad so any help is very much appreciated.
viagra results
یکشنبه 19 خرداد 1398 17:14

Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates. I've been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe you would have some experience with something like this. Please let me know if you run into anything. I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new updates.
docs.google.com
جمعه 17 خرداد 1398 22:12
My partner andd I absoputely love your blog and find
a lot of your post's to bee just what I'm looking for.
Does onee offer guest writers to writye content to suit your needs?
I wouldn't mind creating a post or elaborating onn most of the subjects you wrkte about here.
Again, awespme web site!
gamefly free trial
پنجشنبه 16 خرداد 1398 05:26
I think this is one of the most significant info
for me. And i am glad reading your article.
But want to remark on some general things, The site style is wonderful, the articles is really great :
D. Good job, cheers
gamefly free trial
چهارشنبه 15 خرداد 1398 05:13
Hmm is anyone else encountering problems with the pictures
on this blog loading? I'm trying to figure out if its a problem on my end or if it's the blog.

Any feed-back would be greatly appreciated.
gamefly free trial
چهارشنبه 8 خرداد 1398 17:02
Everyone loves it when individuals come together and share ideas.
Great blog, stick with it!
how to get help in windows 10
چهارشنبه 8 خرداد 1398 06:44
That is a good tip particularly to those fresh to the blogosphere.
Short but very accurate information… Many thanks for sharing this one.
A must read article!
www.instagram.com
چهارشنبه 1 خرداد 1398 16:05
I absolutely love your blog and find thee majority of your post's to be precisely what I'm looking for.
can youu offer guest writers to write content to suit your needs?
I wouldn't mind creating a post or elaborating on a lot of the subjects you write about here.
Again, awesome website!
Mary
چهارشنبه 1 خرداد 1398 15:33
Very good blog post. I certainly love this site. Continue the
good work!
Alyssa
چهارشنبه 1 خرداد 1398 15:00
I really like what you guyss tend to be upp too. This sort of clever wok and
reporting! Keep up the amazing works guys I've incorporated you guys to blogroll.
Lashay
یکشنبه 29 اردیبهشت 1398 15:31
Everything is very open with a very clpear description of the issues.
It was really informative. Your site is extremely helpful.
Thanks for sharing!
Louvenia
جمعه 27 اردیبهشت 1398 21:41
I am really enjoying the theme/design of your web site.
Do you ever runn into any internet browser compatibility issues?
A few of my blog visitors have complained about my blog not working correctly
in Explorer but looks great iin Safari. Do you have any advice
to help fix this problem?
nike dunk jordan shoes blue black
چهارشنبه 25 اردیبهشت 1398 15:37
<a href="http://www.advisorenews.com/24/chaussures-adidas-hamburg-femme-cuir-blanc-gris ">chaussures adidas hamburg femme cuir blanc gris</a><a href="http://www.advisorenews.com/25/air-jordan-3-purple-dust ">air jordan 3 purple dust</a><a href="http://www.advisorenews.com/26/nike-kd-6-nsw-lifestyle-camo ">nike kd 6 nsw lifestyle camo</a><a href="http://www.advisorenews.com/27/jordan-11-gamma-blue-in-dubai ">jordan 11 gamma blue in dubai</a>
[url=http://www.ibcbrazil.com/18/nike-dunk-jordan-shoes-blue-black]nike dunk jordan shoes blue black[/url]
adidas zx 700 gold
چهارشنبه 25 اردیبهشت 1398 15:37
<a href="http://www.detetiveflorianopolis.com/24/air-jordan-4-cavs ">air jordan 4 cavs</a><a href="http://www.detetiveflorianopolis.com/25/mens-asics-gel-hyper-33-gold-black ">mens asics gel hyper 33 gold black</a><a href="http://www.detetiveflorianopolis.com/26/nike-air-force-1-high-mens-black-shoes ">nike air force 1 high mens black shoes</a><a href="http://www.detetiveflorianopolis.com/27/55%24-jordans-retro-2013-free-shipping ">55$ jordans retro 2013 free shipping</a>
[url=http://www.lastcall-labo.com/40/adidas-zx-700-gold]adidas zx 700 gold[/url]
bomba pro ii stud configuration
چهارشنبه 25 اردیبهشت 1398 15:37
<a href="http://www.irssharks.com/31/air-jordan-spring-2014 ">air jordan spring 2014</a><a href="http://www.irssharks.com/32/jordan-son-of-mars-12-jordan-son-of-mars-low ">jordan son of mars 12 jordan son of mars low</a><a href="http://www.irssharks.com/33/vibram-fivefingers-jaya-black-green ">vibram fivefingers jaya black green</a><a href="http://www.irssharks.com/34/nike-lunar-eclipse-macys ">nike lunar eclipse macys</a>
[url=http://www.peoriadts.com/14/bomba-pro-ii-stud-configuration]bomba pro ii stud configuration[/url]
adidas zx 850 yellow white
چهارشنبه 25 اردیبهشت 1398 15:37
<a href="http://www.mypooldata.com/6/nike-kd-7-wild-west-id ">nike kd 7 wild west id</a><a href="http://www.mypooldata.com/7/air-jordan-future-black-gold ">air jordan future black gold</a><a href="http://www.mypooldata.com/8/nike-air-max-90-ex-id-james-blake ">nike air max 90 ex id james blake</a><a href="http://www.mypooldata.com/9/nike-elite-4-running-shoes-red-nike-elite-air-max-blue-and-white ">nike elite 4 running shoes red nike elite air max blue and white</a>
[url=http://www.video-filmgood.com/32/adidas-zx-850-yellow-white]adidas zx 850 yellow white[/url]
nike air max 95 for cheap
چهارشنبه 25 اردیبهشت 1398 15:37
<a href="http://www.cuartopodermx.com/24/skytop ">skytop</a><a href="http://www.cuartopodermx.com/25/women-jordan-7-hare-air-jordan-7-hare ">women jordan 7 hare air jordan 7 hare</a><a href="http://www.cuartopodermx.com/26/nike-kobe-9-purple-white ">nike kobe 9 purple white</a><a href="http://www.cuartopodermx.com/27/womens-nike-free-tr-flyknit-5.0-gold-green ">womens nike free tr flyknit 5.0 gold green</a>
[url=http://www.albireofundraising.com/30/nike-air-max-95-for-cheap]nike air max 95 for cheap[/url]
nike air max 90 sd gradient
چهارشنبه 25 اردیبهشت 1398 15:37
<a href="http://www.abaslinkdesarrollapersonas.com/35/nike-baseball-home-run-pack ">nike baseball home run pack</a><a href="http://www.abaslinkdesarrollapersonas.com/36/super-perfect-mens-air-jordan-5-green ">super perfect mens air jordan 5 green</a><a href="http://www.abaslinkdesarrollapersonas.com/37/kobe-9-high-top-red-and-white ">kobe 9 high top red and white</a><a href="http://www.abaslinkdesarrollapersonas.com/38/buy-jordan-shoes ">buy jordan shoes</a>
[url=http://www.thapiecemakerz.com/16/nike-air-max-90-sd-gradient]nike air max 90 sd gradient[/url]
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30
آخرین پست ها
html] [/html]