تبلیغات
کفسابی انجمن حمایت از حقوق مردان - رهبری اشتغال زنان را جزء مسائل اصلی زنان نمی‌دانند/ توجه به نقش‌های خانوادگی در سخنان اخیر ایشان

گفت‌وگو با دکتر منصوره لولاآور؛ استادیار دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران

دکتر منصوره لولاآور استادیار دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران چندی پیش طی پژوهشی با عنوان "واکاوی نقش اجتماعی زن از منظر آیت الله خامنه ای"، به بررسی آراء رهبر معظم انقلاب در این زمینه به روش تحلیل محتوا پرداختند. به جهت بررسی نگاه و اندیشه رهبر معظم انقلاب به عنوان روشن‌کننده راه و مسیر برای زنان جامعه و برنامه‌ریزان و مسئولان امر، در گفت‌وگو با خانم دکتر لولاآور، به بررسی ابعاد حضور و نقش اجتماعی زنان از منظر آیت‌الله خامنه‌ای پرداختیم که خدمتتان تقدیم می‌شود.

-    خانم دکتر لولاآور! با توجه به پژوهشی که درخصوص نقش اجتماعی زن از منظر رهبر معظم انقلاب انجام دادید، نظر آیت‌الله خامنه‌ای در مورد حضور زنان در جامعه چیست؟ آیا زنان را به حضور در جامعه تشویق می‌کنند یا ماندن در منزل را برای زنان می‌پسندند؟
بر اساس یافته‌های ما واقعیت آن است که ایشان حضور زنان در جامعه را به عنوان یک اولویت برای زنان در نظر می‌گیرند. به خصوص تأکیدی که در مورد زنان فرهیخته، دانشمند، اهل علم و اهل نظر در عرصه‌های علمی‌که خودش عرصه شغلی هم به حساب می‌آید دارند، نشان‌دهنده آن است که ایشان روی حضور زنان در جامعه تأکید دارند. منتها این تأکید یک تأکید بی‌قید و شرط نیست و در اولویت، نقش خانوادگی زن قرار دارد.

طبق یافته‌های پژوهش، تحصیلات بیش از سایر مقولات مورد تأکید ایشان است و نظر ایشان در اکثر موارد، تأییدکننده حضور زنان در این حوزه است. این تأیید یک تأیید معمول و ساده نیست، بلکه نوعی تأیید مشوقانه است؛ به این معنا که حضور زنان تحصیل‌کرده را در دفعات متعدد از افتخارات نظام دانسته‌اند. ایشان حتی درباره ارتباط بین تحصیلات و نقش‌های خانوادگی بیان کرده‌اند که امنیت و کرامت زن طوری باید در منزل توسط همسرش حفظ شود که از تحصیلات خود بازنماند.

مخالفت رهبری با تحصیلاتی که با طبیعت زنانه زن و با اهداف عالی او سازگار نیست
علاوه بر این، ایشان زنان را به مطالعه و پژوهش درباره موضوع زنان و مسائل و مشکلات مرتبط با آن‌ها تشویق کرده‌اند، اما در یک مورد، تحصیلات را برای زنان نفی می‌کنند و آن هم درسی است که با طبیعت زنانه زن و با اهداف عالی او سازگار نیست.

رهبری اشتغال زنان را جزو مسائل اصلی زنان نمی‌دانند
درخصوص اشتغال هم اگرچه ایشان با اشتغال زنان مخالف نیستند، اما آن را جزو مسائل اصلی زنان نمی‌دانند. در واقع با حضور زنان در این عرصه در همه موارد به طور مشروط موافقت می‌کنند. ایشان در موارد متعدد بیان می‌کنند که نقطه درخشان و افتخارآمیز حضور زنان در جامعه، بخش تحصیلات، عرصه سیاسی و دفاع مقدس است و اشتغال را در این دسته قرار نمی‌دهند. دو نکته در سخنان ایشان درباره اشتغال وجود دارد. اولاً در دیدگاه ایشان، مشاغل به دو بخش مردانه و زنانه تقسیم می‌شود و ایشان اشتغال زنان در کارهای مردانه را نفی می‌کنند؛ به این معنا که ممنوعیتی برای حضور زنان در این حوزه قائل نیستند، اما بیان می‌کنند زن می‌تواند وارد این عرصه‌ها شود، اما این‌ها فریب جامعه غربی است و افتخار به این‌ها غلط است. رهبری مشاغل مدیریتی و اجرایی را نیز از مصادیق مشاغل مردانه می‌دانند. همچنین به اعتقاد ایشان اشتغال زنان نباید مزاحم کار تربیت فرزند و خانه‌داری شود و درواقع تربیت فرزند و خانه‌داری بر اشتغال اولویت دارد.

پس نظر ایشان درباره اشتغال زنان مشروط به دو موضوع است: اول، شغل، مناسب ویژگی‌های زنانه باشد و دوم آن‌که به کار تربیت فرزند لطمه‌ای وارد نکند.

اما در مورد فعالیت سیاسی، ایشان در موارد کمتری نسبت به اشتغال و تحصیل، درباره فعالیت سیاسی صحبت می‌کنند، اما فعالیت سیاسی زنان را کاملاً مورد تأیید قرار می‌دهند و آن را در جامعه بسیار تأثیرگذار می‌دانند و حضور آن‌ها در عرصه سیاسی را افتخارآمیز می‌دانند و زنان را به ورود به این حوزه تشویق می‌کنند.

-    درخصوص نقش اجتماعی زنان و تأکیداتی که ایشان دارند، چه شباهت‌ها و افتراقاتی میان آراء ایشان و آراء فمینیستی وجود دارد؟
کاملاً می‌توان تفکیک کرد بین دیدگاه ایشان با دیدگاه‌های فمینیستی که وقتی صحبت از نقش زنان در خانواده و نقش مادری می‌کنند، کاملاً سویه‌های منفی و تحمیلی آن را مدنظر قرار می‌دهند؛ درحالی‌که ما خودمان زن هستیم و مادر هستیم و می‌دانیم که این نقش‌ها را خودخواسته پذیرفتیم و این‌ها برگرفته از یک وضعیت روحی و پیوندهایی است که یک مادر با فرزندش برقرار می‌کند.

آن‌چه مورد نظر ایشان است یک تعادل است که در آن نه مادری به نفع نقش شغلی و اجتماعی زن خدشه دار شود و نه این‌که آن‌قدر این کفه مادری و نقش خانوادگی را زن سنگین کنیم و به آن بها دهیم که زن دیگر فضایی برای ایفای نقش اجتماعی و شغلی پیدا نکند. ایشان خیلی به دنبال برقراری تعادل بین این دو کفه هستند. نگاه رهبری نه وضعیتی است که فمینیست‌ها برای زن می‌پسندند، نه یک نگاه سنتی. ایشان خیلی ظریف و دقیق به دنبال حفظ آن تعادل هستند که هم وجهه اجتماعی زنان حفظ شود و هم نقش خانوادگی و این یک کار هنرمندانه برای زنان است و برای جامعه ضرورت دارد که تصمیم‌گیران و مجریان قانون باید آن را مدنظر قرار دهند.

در نگاه رهبری حیثیت زن و شخصیت او نباید در هیچ زمینه شغلی مورد تعرض و تحقیر قرار گیرد
-    قبل‌تر درخصوص نگاه ایشان به اشتغال زنان توضیح دادید. لطفاً مجدد بفرمایید که نظر ایشان در مورد مشاغل مناسب زنان چیست؟ آیا ممنوعیت‌های شغلی را برای زنان قائل‌اند؟
مشاغلی که ایشان حضور زن را در آن مناسب می‌دانند بیشتر مشاغلی است که برای حیثیت یک زن مسلمان دارای وجهه انسانی و علاوه بر آن وجهه زنانگی مناسب باشد، مشاغلی که به هویت زنانه آن‌ها که بالا و دارای افتخار است لطمه نزند.

ایشان به لحاظ نگاهی که به زن دارند زن را موجودی عزیز و محترم می‌شمارند که این نگاه را از دین برگرفته‌اند. از طرف دیگر ویژگی‌های عاطفی و روحی برای زنان قائل‌اند که از لحاظ بیولوژیک وجود دارد و قابل انکار نیست و نباید مخدوش شود. حالا اگر شغل زن در تضاد با این‌ها باشد، ایشان مخالف‌اند و این مخالفت ریشه در آموزه‌های دینی دارد. این‌که شأنیت زن در هر حال حفظ شود؛ چه در خانواده چه در اجتماع.

کلیدواژه ایشان که ما در این پژوهش یافتیم این است که حیثیت زن و حرمت و شخصیت زن در هیچ زمینه شغلی مورد تعرض و تحقیر و خدشه قرار نگیرد. و همچنین هر جا که شغل، تعارض با نقش خانوادگی دارد، اولویت به نقش خانوادگی داده شده و این‌که مشاغل طوری در جامعه تنظیم شود که انعطاف‌پذیری لازم را داشته باشد که اولویت زنانگی زنان حفظ شود.

-    نسبت میان آراء ایشان در زمینه تحصیلات و اشتغال چگونه است؟ با توجه به نتایج پژوهش به نظر می‌رسد نظر ایشان در مورد تحصیلات بسیار مثبت و در مورد اشتغال چندان مورد تأیید نیست. آیا بدین صورت یک تعارض در جامعه ایجاد نمی‌شود؟
تأکیداتی که ایشان بر تحصیلات و فرهیختگی زنان و نظرشان در مورد شغل یک وضعیت پارادوکسیکال نیست که زنان بروند تا هر مقطعی علم بیاموزند و بعد فقط به نقش خانوادگی بپردازند. هر زن دانشمند و متخصص یا کارشناس در هر حوزه تخصصی باید از تخصص خود در جامعه استفاده کند. در این اولویت‌بندی ظرافت‌هایی مورد توجه ایشان است که باید در عرصه‌های قانونی و اجرایی مدنظر قرار دهند و در این صورت اتفاقاً تناقضی هم وجود ندارد. یک زن می‌تواند منشی یک دفتر باشد یا ویزیتور یا بازاریاب یک شرکت که به نظر من ایشان این‌ها را دور از شأن یک خانم می‌دانند. به همین دلیل روی ارتقای علمی‌ زنان خیلی تأکید داشتند که نقش‌هایی را در جامعه به‌عهده بگیرند که شایسته یک زن مسلمان ایرانی است و خودشان را در شغل‌های تخصصی‌تر و علمی‌تر نشان دهند.

-    یعنی از نظر شما تحصیلات را در مشاغلی استفاده کنند که به شأنیت زن‌بودن آن‌ها لطمه نزند؟
هم به شأنیت زن‌بودن و هم به هویت مادربودن بر اساس وضعیت بیولوژیک خودش ضربه نزند.

در سخنان اخیر رهبری بازگشت به نقش‌های خانوادگی بیشتر به چشم می‌خورد
-    به نظر شما در سیر تحولات ایشان در حوزه زنان تغییر و تحولاتی دیده می‌شود یا نه ؟
بله، شاید در سال‌های اخیر که ما می‌بینیم بنیان خانواده بیشتر در معرض خطر است و بیشتر مورد هجمه‌ها قرار می‌گیرد - خیلی هم گردن فمینیست‌ها نمی‌گذاریم؛ یعنی صرفاً بعد نظری نیست، بعد فرهنگی و تبلیغاتی هم است- ایشان در این سال‌های اخیر اولویت مهم‌تری را برای نقش خانوادگی زن‌ها، برای مادری زن‌ها قائل‌اند. در سخنرانی‌هایشان به خصوص در 5 سال اخیر، من با قبل‌تر مقایسه می‌کردم دیدم شاید در گذشته بر وجهه علمی زنان بیشتر تأکید داشتند. ولی بعد می‌بینیم در 5 سال اخیر بازگشت به نقش‌های خانوادگی بیشتر به چشم می‌خورد؛ که در کنار آن ارتقای علمی ‌و نقش‌های اجتماعی مراقب باشید که وضعیت خانوادگی‌تان مخدوش نشود.

-    خانم دکتر! با توجه به پژوهش انجام‌شده چه تفاوت‌هایی در آرای ایشان در مورد نقش اجتماعی زنان با سایر علمای هم‌عصرشان وجود دارد؟
اگر مقایسه کنیم با علمای هم‌عصر ایشان می‌بینیم در برهه‌ای که امام خمینی (ره) زندگی می‌کردند، آن زمان این ضرورت وجود داشت که زنان را به نقش‌های اجتماعی فراخوان کنند. چون هم زمان جنگ بود هم انقلاب بود و هم نقش زنان در جنگ و انقلاب خیلی نقش سازنده و پررنگی بود و ایشان هم مشوق زنان بودند برای این نقش‌های اجتماعی، ولی در زمان ایشان می‌بینیم که یک بازاندیشی در نگاه رهبری به زنان ایجاد شده است که مراقب باشید نقش محوری زن‌بودن‌تان در خانواده توسط نقش شغل و اجتماعی‌تان مخدوش نشود و اگر قرار باشد آن این را خراب کند، اولویت با نقش خانوادگی است. ایشان روی آن تعادل خیلی تأکید دارند و گاهی که این تعادل امکان‌پذیر نیست، اولویت با نقش خانوادگی است.

جالب است که امام(ره) و هم‌نظر با ایشان، آیت‌الله خامنه‌ای، حضور بارز و مستقیم زنان در برخی عرصه‌ها را تشویق می‌کنند که برخی علمای دینی هم‌عصر ایشان به شدت با آن مخالف‌اند. مثلا در زمان ایشان علمایی بودند که می‌گفتند زن‌ها در تظاهرات شرکت نکنند، ولی ایشان حضور مستقیم زنان در انقلاب و حتی زمینه‌های نظامی ‌در زمان جنگ را از عوامل پیروزی می‌دانند. البته علمای دیگری هم‌عصر ایشان نیز بودند مانند شهید مطهری که هم به نقش مستقیم زنان در جنگ و انقلاب تأکید داشتند و هم به حضور زنان در پشت صحنه. یعنی می‌گفتند معنی در صحنه بودن پشت جبهه را رها کردن نیست، بلکه راه باریک و ظریفی در این میان وجود دارد که زن مسلمان ایرانی در عین حضور در صحنه و همکاری با مردان، پشت جبهه را رها نکرد. آن‌وقت در مورد برخی دیگر از علمای آن عصر مثل علامه طباطبایی می‌بینیم که معتقدند اگرچه زن و مرد از لحاظ انسانیت هیچ تفاوتی ندارند، اما در مواردی طبیعت خود زن اقتضا دارد که با مردان متفاوت باشد؛ زیرا در او روح احساس بر روح تعقل غالب است و تنظیم امر جامعه، نیازمند غلبه عقلانیت است.

-    تفاوت پارادایمی ‌آراء ایشان با آراء جریانات فمینیستی از یکسو و همین‌طور برخی جریان‌های اسلامی ‌دفاع از حقوق زنان چگونه است؟
تفاوت آراء ایشان با آراء فمینیستی یک تفاوت بنیادین است. به هر حال نظرات ایشان برگرفته از ادبیات دینی اسلام و نگاه اسلام به انسان و زن است و حقوق و تکالیف انسان از دیدگاه خالق از لحاظ هستی‌شناسی و انسان‌شناسی. نگاه ایشان به زن و نقش زن و حقوق زن و هویت زن، نگاه کاملاً دینی است؛ درحالی‌که نگاه فمینیست‌ها نگاه سکولار و غیردینی و مبتنی بر حقوق بشر است و این تفاوت بنیادین، تفاوت در انشعابات را هم به‌وجود می‌آورد که نقش اجتماعی زن هم از آن دست است.

در مورد جریان‌های اسلامی‌ هم ما چه در جامعه خودمان چه در سایر جوامع اسلامی مثل مصر و مراکش، جاهایی که در حوزه نظری در مورد زنان قوی‌ترند، می‌بینیم که جریان‌های اسلامی ‌هم بعضاً یا اکثریت آن‌ها برگرفته از نظرات فمینیستی نسبت به زن است. خیلی از آن‌ها خواستند پیوندی بین نظرات فمینیستی و اسلام ایجاد کنند و از آن ملغمه نظری بیرون دهند که آن‌قدر که رنگ و بوی نظرات سکولار و فمینیستی دارد، کمتر شباهت به ادبیات دینی اسلامی‌ پیدا می‌کند، ولی به هر حال با جریان‌هایی روبه‌رو هستیم که خود را جریان‌های اسلامی ‌معرفی می‌کنند و می‌توان با نگاه نقد به آن‌ها پرداخت و به سمت بهینه‌شدن و اصلاح آن‌ها و کاربردی‌شدن‌شان حرکت کرد.

-    ممنون از فرصتی که در اختیار ما قرار دادید.

منتشرشده در شماره سوم ویژه‌نامه زنان صبح روزنامه صبح نو


نظرات()   
   
pink and black roshes
سه شنبه 27 شهریور 1397 15:13
<a href="http://www.pstronics.com/24/mens-salomo-s-lab-xt-yellow-black ">mens salomo s lab xt yellow black</a><a href="http://www.pstronics.com/25/kids-jordan-shoes-air-jordan1-pink-white-for-sale017 ">kids jordan shoes air jordan1 pink white for sale017</a><a href="http://www.pstronics.com/26/nike-air-jordan-shox-mens ">nike air jordan shox mens</a><a href="http://www.pstronics.com/27/mens-supra-vaider-pink-white ">mens supra vaider pink white</a>
pink and black roshes http://www.hispeoplenam.com/31/pink-and-black-roshes
25 brandon boykin jerseys cheap
سه شنبه 27 شهریور 1397 15:13
<a href="http://www.bestoflifetravel.com/6/mens-nike-air-max-bw-orange-white ">mens nike air max bw orange white</a><a href="http://www.bestoflifetravel.com/7/womens-puma-xtreme-mesh-frill-shorts ">womens puma xtreme mesh frill shorts</a><a href="http://www.bestoflifetravel.com/8/air-jordan-size-big-small ">air jordan size big small</a><a href="http://www.bestoflifetravel.com/9/adidas-climacool-pants-womens ">adidas climacool pants womens</a>
25 brandon boykin jerseys cheap http://www.marroquineriasosa.com/nfl5-8/25-brandon-boykin-jerseys-cheap
mens detroit tigers blank 2015 orange jersey
سه شنبه 27 شهریور 1397 15:12
<a href="http://www.schmerztherapie-huber-salzburg.com/nfl5-2/80-limited-andre-johnson-houston-texans-mens-jersey-nfl-drift-fashion-navy-blue ">80 limited andre johnson houston texans mens jersey nfl drift fashion navy blue</a><a href="http://www.schmerztherapie-huber-salzburg.com/nfl5-3/buffalo-sabres-jersey-sale ">buffalo sabres jersey sale</a><a href="http://www.schmerztherapie-huber-salzburg.com/nfl5-4/mark-brunell-jersey-new-york-jets-8-youth-green-elite-jersey-nike-nfl-jersey-sale ">mark brunell jersey new york jets 8 youth green elite jersey nike nfl jersey sale</a><a href="http://www.schmerztherapie-huber-salzburg.com/nfl5-5/youth-nike-san-francisco-49ers-38-dashon-goldson-limited-red-team-color-nfl-jersey-sale ">youth nike san francisco 49ers 38 dashon goldson limited red team color nfl jersey sale</a>
mens detroit tigers blank 2015 orange jersey http://www.priorityfreight-europe.com/nfl5-10/mens-detroit-tigers-blank-2015-orange-jersey
alabama crimson tide gear
سه شنبه 27 شهریور 1397 15:09
<a href="http://www.cme4smile.com/15/nike-air-jordan-retro-1-high-premier ">nike air jordan retro 1 high premier</a><a href="http://www.cme4smile.com/16/adidas-originals-tobacco-adi-archive ">adidas originals tobacco adi archive</a><a href="http://www.cme4smile.com/17/puma-roma-cc ">puma roma cc</a><a href="http://www.cme4smile.com/18/nike-air-force-1-high-supreme-black-white-metallic-silver ">nike air force 1 high supreme black white metallic silver</a>
alabama crimson tide gear http://www.cambodia-sms.com/19/alabama-crimson-tide-gear
jordan rising high 2 bred
سه شنبه 27 شهریور 1397 15:08
<a href="http://www.naiseniholla.com/22/nike-introduces-the-2014-nike-basketball-easter-collection ">nike introduces the 2014 nike basketball easter collection</a><a href="http://www.naiseniholla.com/23/black-and-orange-air-max-2011 ">black and orange air max 2011</a><a href="http://www.naiseniholla.com/24/reebok-classics-black-winter-pack-c-size-exclusive ">reebok classics black winter pack c size exclusive</a><a href="http://www.naiseniholla.com/25/air-max-jordans-2013 ">air max jordans 2013</a>
jordan rising high 2 bred http://www.colgate-mail.com/17/jordan-rising-high-2-bred
gambling sites russia
سه شنبه 20 شهریور 1397 07:17
I'm really enjoying the design and layout of your site.
It's a very easy on the eyes which makes it much more enjoyable for me to come here and visit more often. Did you hire out a designer to
create your theme? Outstanding work!
Wally
یکشنبه 18 شهریور 1397 15:16
I'd like to thank you for the efforts you have put
in penning this site. I'm hoping to view the same high-grade blog posts from you in the future as well.
In truth, your creative writing abilities has inspired me to get
my own website now ;)
Kerry
یکشنبه 18 شهریور 1397 08:43
Usually I don't read article on blogs, however I wish to say that
this write-up very forced me to take a look at and do
so! Your writing style has been surprised me. Thanks, very
nice article.
Dallas Auto Insurance
پنجشنبه 15 شهریور 1397 22:08
After I originally commented I seem to have clicked on the -Notify
me when new comments are added- checkbox and now whenever a comment
is added I receive 4 emails with the exact same comment.
There has to be a means you are able to remove me from that service?
Thanks!
Bandar IDN POKER
پنجشنبه 15 شهریور 1397 08:34
Hi there, I wish for to subscribe for this web site to take latest updates, therefore where can i do it please help out.
live22 casino
پنجشنبه 15 شهریور 1397 03:17
I every time used to read article in news papers but now as I am a user
of web thus from now I am using net for content, thanks to web.
mua máy đo huyết áp ở đâu
پنجشنبه 15 شهریور 1397 00:27
Whoa! This blog looks just like my old one! It's on a entirely different subject but it has pretty much the same layout and design. Wonderful choice of colors!
Best Baby Jumpers Review
دوشنبه 12 شهریور 1397 05:27
It may not be as stable as full-feature jumpers.
B9 casino Singapore
یکشنبه 11 شهریور 1397 14:55
This post is invaluable. Where can I find out more?
l22
جمعه 9 شهریور 1397 09:56
Submissions are all item information along with your product on marketing is going
to. Certain matters in life are created in such the manner that have
to have to learn them you and your family.
Furniture Covers
جمعه 9 شهریور 1397 01:53
I do not know if it's just me or if everyone
else encountering problems with your website. It looks like some of the
text in your posts are running off the screen. Can somebody else
please provide feedback and let me know if this is
happening to them as well? This might be a problem with my internet browser because I've had this happen before.
Thanks
l88
جمعه 9 شهریور 1397 00:13
Separate good content with bad ones just by scanning the particular article.
Plus reviews those sites. reviews of items. and
other good content. People, by nature, hate being bombarded by commercials
and ads.
soi keo
پنجشنبه 8 شهریور 1397 20:27
I do not even know how I finished up here, but
I believed this submit used to be good. I don't recognise who you are but certainly you're
going to a famous blogger if you happen to aren't
already. Cheers!
iblismimpi.com
پنجشنبه 8 شهریور 1397 20:26
After checking out a handful of the articles on your web site, I really appreciate your technique of
blogging. I saved it to my bookmark site
list and will be checking back in the near future.
Please visit my website as well and tell me how you feel.
sandblasting equipment rental home depot
پنجشنبه 1 شهریور 1397 10:31
Sandblasting is efficient price saving and messy.
sandblasting sand lowes
چهارشنبه 31 مرداد 1397 20:51
Dry ice blasting does not require drying time.
sandblasting cabinet parts
چهارشنبه 31 مرداد 1397 20:33
In such a blasting, air and dry ice are used.
nap ho ga composite
یکشنبه 28 مرداد 1397 10:59
Great delivery. Sound arguments. Keep up the great work.
ace333 download
دوشنبه 22 مرداد 1397 07:45
But how do we go about their routines teaching individuals?
Tales Inside Crypt: And all Through household - Larry Drake (The
title character from 1992's Dr. So I started giving them a new book and pajamas a week early.
m ntc33
پنجشنبه 18 مرداد 1397 17:30
It's a shame you don't have a donate button! I'd definitely donate
to this fantastic blog! I guess for now i'll settle for book-marking and adding your RSS feed to my Google account.
I look forward to brand new updates and will share this blog with my Facebook
group. Talk soon!
http://all4webs.com/rye54meyer/mfxdsikqsb257.htm
چهارشنبه 10 مرداد 1397 08:10
This website was... howw do I say it? Relevant!! Finalkly I've found something that
helped me. Cheers!
web design logo
دوشنبه 8 مرداد 1397 05:38
Content relevance and semantic searches begin to
affect should your website would affect placement of your site for particular terms along with
external conditions in the search performed. 0 believe
you will see a social revolution and this will change this
corporate mindset. The right mixture of experience and expertise will guarantee that they're able to understand your requirements requirements easily.
오바마카지노
یکشنبه 7 مرداد 1397 04:43
I'll right away grab your rss feed as I can not in finding
your email subscription hyperlink or e-newsletter service.
Do you've any? Please let me know so that I may subscribe.

Thanks.
Shannon
سه شنبه 2 مرداد 1397 05:59
Hey there, I tthink your blog might be having browser compatibility issues.
When I look at your blog iin Chrome, it looks fine butt hen opening iin Internet Explorer, it has some overlapping.
I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, fantastic blog!
virginia beach zip code list
یکشنبه 31 تیر 1397 22:44
Accountants give orders; bookkeepers follow them.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30
آخرین پست ها
html] [/html]